Ślad węglowy pojedynczej osoby?

Ślad węglowy to modne ostatnio określenie. Co to takiego? Tak naprawdę to emisja gazów cieplarnianych związana z jakąś działalnością. W 2023 ujawnił się trend odnoszenia śladu węglowego do pojedynczej osoby.

Znaleźli się jednak eksperci, którzy twierdzą, że takie stosowanie śladu węglowego może mieć skutki odwrotne od zamierzonych. Wg nich jest to pewna manipulacja, żeby konsumenta obarczać odpowiedzialnością  za ślad węglowy produktów, no bo kto z nas ma jakikolwiek wpływ na produkcję towarów konsumpcyjnych?

Ślad węglowy może odnosić się do firmy, kraju, czy produktu, ale pojedynczy człowiek nie może być uznany za emitenta z powodu użytkowania produktów. To już jest absurd. Niestety w sieci rośnie ilość dostępnych kalkulatorów naszego indywidualnego śladu węglowego. Prawda jest taka, że życie zawsze jest w jakiś sposób emisyjne, tzn nie możemy całkowicie wyeliminować naszego wpływu na otaczające nas środowisko. Tymczasem kalkulatory takie wpajają nam, że dzięki określonym modyfikacjom naszego zachowania możemy zmienić klimat albo uratować środowisko.

Istotą problemu jest sposób produkcji. Emisyjność należy sprawdzać właśnie tam, u źródła, i promować produkcję niskoemisyjną. Nie jesteśmy bowiem w stanie określić, gdzie została wyprodukowana energia potrzebna do stworzenia skonsumowanego przez nas produktu albo usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *