Jak usunąć swoje dane z Google?

Kiedy wpisujesz swoje nazwisko w wyszukiwarkę Google i widzisz swoje prywatne dane, istnieje sposób, abyś mógł poprosić Google o ich usunięcie. W dzisiejszym poradniku omówimy, jak to zrobić i jakie konkretne informacje można wycofać z Google.

Wielu z nas korzysta z potężnego narzędzia jakim jest wyszukiwarka Google, by pozyskać wszelakie informacje z internetu. Google gromadzi dane, w tym te pochodzące z innych stron internetowych. Niestety, czasami wśród tych informacji mogą znaleźć się nasze prywatne dane lub treści, których nie chcemy udostępniać publicznie. Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie swoich danych z wyszukiwarki Google. Jak więc usunąć te publicznie dostępne dane?

Usuwanie informacji o sobie z wyszukiwarki Google jest zadaniem dość trudnym, gdyż raz opublikowane treści w sieci są trudne do całkowitego usunięcia. Jednak istnieje możliwość utrudnienia dostępu do tych informacji poprzez usunięcie ich z wyszukiwarki Google. Przecież większość osób właśnie w ten sposób przeszukuje zasoby internetowe.

Google daje użytkownikom możliwość usunięcia danych z wyszukiwarki. Możesz złożyć wniosek o usunięcie informacji dotyczących siebie lub osoby, którą reprezentujesz. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dane mogą być usunięte w ten sposób. Informacje te muszą spełniać określone kryteria ustalone przez Google. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie konkretnie dane można usunąć z Google oraz jak dokładnie skorzystać z tej funkcji w celu usunięcia swoich informacji.

Wg Google, możemy usunąć następujące informacje:

– prywatne lub intymne zdjęcia

– zmodyfikowane zdjęcia o charakterze pornograficznym, opublikowane bez zgody uczestników widocznych na zdjęciu

– dane umożliwiające identyfikację Twojej osoby

– zdjęcia nieletnich

Formularz, który należy wypełnić znajdziesz na stronie Google:

https://support.google.com/websearch/contact/content_removal_form?sjid=2503564939674861465-EU

Jest on dość szczegółowy, musimy dokładnie opisać i uzasadnić, dlaczego chcemy usunąć nasze dane. W zależności od naszego wyboru, Google może poprosić o dostarczenie zrzutów ekranu treści, które chcemy usunąć. Dane osobowe, które możemy usunąć to m.in. nasz numer PESEL, wzór podpisu, dane konta bankowego a także dane medyczne.

Mieszkańcy Unii Europejskiej mają przyznane liczne prawa, a jednym z nich jest tzw. „Prawo do bycia zapomnianym”. To uprawnienie umożliwia nam przede wszystkim usunięcie nieprawdziwych informacji dotyczących nas samych. Wykorzystać je możemy zarówno podczas kontaktu z administratorem konkretnej strony internetowej, jak i z firmą Google. Warto jednak zauważyć, że Google nie zawsze zgadza się na usunięcie tego rodzaju treści. Przedstawiciele wyszukiwarki dążą do znalezienia złotego środka, który uwzględnia zarówno poszanowanie prywatności osoby, której dane dotyczą, jak i prawo innych użytkowników Internetu do dostępu do publicznych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *