BYD stawia czoło Tesli: Plany chińskiego giganta elektromobilności

Chiński potentat motoryzacyjny, BYD, zamierza rzucić wyzwanie dominującej obecnie na rynku elektromobilności Tesli. W jaki sposób chińska firma planuje podbić rynek samochodów elektrycznych i zagrozić pozycji Elona Muska?

Na wstępie warto przyjrzeć się samej firmie BYD Auto Co., Ltd. Aktualnie jest to spółka zależna od chińskiej korporacji BYD Company, notowanej na giełdzie w Chinach. Specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych zasilanych akumulatorami (BEV) oraz hybrydowych pojazdów typu plug-in (PHEV). Ponadto, BYD zajmuje się produkcją elektrycznych autobusów i ciężarówek. Firma ta powstała 20 lat temu w Xi’an, prowincji Shaanxi, rozpoczynając od produkcji tradycyjnych pojazdów spalinowych, by po pewnym czasie skierować się w stronę elektryfikacji. Od 2020 roku BYD notuje znaczący wzrost sprzedaży, co pozwoliło jej w ciągu trzech lat stać się najlepiej sprzedającą się marką samochodów w Chinach, wyprzedzając nawet koncern Volkswagen, oraz największym producentem pojazdów elektrycznych typu plug-in na świecie. Ten sukces wynikał między innymi z ekspansji na rynki Azji, Oceanii i Ameryki Łacińskiej. Teraz BYD zdecydowało się na podbicie Starego Kontynentu.

BYD zamierza konkurować z Teslą w Europie, a niedawno ogłosił budowę swojej pierwszej fabryki samochodów elektrycznych na Węgrzech. Fabryka ta, zlokalizowana w pobliżu miasta Segedyn, ma dostarczyć „tysiące nowych miejsc pracy i najnowsze technologie w przemyśle przyszłości”, jak podkreślił węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu, Péter Szijjártó. Warto dodać, że Węgry już posiadają duże zakłady produkujące akumulatory do pojazdów elektrycznych, co sugeruje, że kraj ten stawia na przyszłość elektrycznych środków transportu. Fabryka pojazdów elektrycznych BYD będzie największą pojedynczą inwestycją zagraniczną w historii Węgier i będzie rozwijana etapami, wykorzystując najnowsze technologie automatyzacji.

Stworzenie chińskiej fabryki pojazdów elektrycznych do Europy pozwoli BYD skorzystać z funduszy publicznych oferowanych przez UE na elektryfikację pojazdów, a także uniknąć uciążliwych ceł importowych. To może sprawić, że samochody BYD staną się bardziej konkurencyjne cenowo niż obecnie dostępne na rynku. Prognozy wskazują, że BYD może nawet prześcignąć Teslę pod względem liczby sprzedanych samochodów elektrycznych już w bieżącym kwartale. W trzecim kwartale BYD już odnotowało wyższą marżę brutto niż firma Elona Muska. Pozostaje nam zatem śledzić rozwój sytuacji i z niecierpliwością oczekiwać efektów tej ambitnej inwestycji w postaci nowoczesnych samochodów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *